Ergoterapia jest jedną z form rehabilitacji polecanych między innymi seniorom. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się na czym polega ergoterapia oraz jakie przynosi korzyści.
Ergoterapia – co to jest?
Ergoterapia, zwana również terapią przez pracę, jest zaliczana do form rehabilitacji. Poleca się ją osobom niepełnosprawnym intelektualnie, ruchowo oraz wykluczonym z życia społecznego. Ponieważ łączy pracę z rekreacją, sprawia pacjentom dużą przyjemność, przynosząc jednocześnie oczekiwane efekty. Zwiększa samoocenę i poprawia samopoczucie osób poddanych ergoterapii. Może również aktywizować uczestników do życia zawodowego. Jednak jej głównym celem jest przygotowanie pacjenta do radzenia sobie z codziennymi czynnościami, poprzez kształtowanie sprawności manualnej, ruchowej i emocjonalnej. Praca manualna może obejmować na przykład krawiectwo, ogrodnictwo, stolarstwo, a nawet podstawowe zagadnienia dotyczące komputera, jeśli dana osoba nie ma w tym zakresie ograniczeń.
Dlaczego ergoterapia jest tak skuteczna?
Jej skuteczność polega na tym, że łączy wiedzę z wielu dziedzin – logopedii, psychologii, medycyny, pielęgniarstwa i fizjoterapii. Wyróżnia się dwie formy terapii – terapię społeczną - przygotowującą do pracy oraz terapię aktywizującą i usamodzielniającą. Druga z nich jest kierowana również do seniorów, którzy na przykład po przebytych udarach lub wypadkach muszą nauczyć się niektórych czynności na nowo. Ergoterapia obejmuje w tym przypadku czynności życia codziennego, takie jak higiena osobista czy wykonywanie podstawowych czynności w domu. Dopiero na kolejnych etapach wprowadza się treningi zdolności manualnych i pracę artystyczną, które wspierają pracę mózgu.
Ergoterapia ma bez wątpienia świetny wpływ nie tylko na seniorów. Treningi odbywają się w grupach lub w domu pacjenta, dlatego z ich zbawiennego wpływu mogą skorzystać również podopieczni, którzy z powodów zdrowotnych nie są w stanie wyjść z domu.