• PL
  • DE
  • Search
  • Menu
  • Dla kandydatów
    • O nas
    • Dlaczego my
    • Nasz zespół
    • Legalność zatrudnienia
    • Proces rekrutacji
    • Pytania i Odpowiedzi
    • Aplikuj
  • Oferty pracy
  • Aplikuj
  • Wiedza
    • Choroby wieku starczego
    • Mini słowniczek
  • Aktualności
  • Kontakt
  • Blog

Zostań opiekunką z Herz 24!

Osoby starsze w Niemczech czekają na kogoś takiego, jak Ty.

  • Strona główna
  • Blog
  • Budżet domowy na zleceniu - to warto wiedzieć!

Budżet domowy na zleceniu - to warto wiedzieć!

Dodano: 2022-06-24 przez: Herz24

Wyjeżdżając do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, jednym z zadań jest umiejętne zarządzanie budżetem domowym. Jak rozliczać się z zakupów? Jak rozmawiać o budżecie? Czy do obowiązków rodziny należy finansowanie wszystkich produktów dla opiekunki? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej!

Wysokość budżetu domowego

Rodziny niemieckie nie wymagają od opiekunek wykonywania opłat czynszowych czy regulowania innych zobowiązań. Przeznaczona kwota zwykle ma pokryć potrzeby na wyżywienie, leki, środki czystości, ewentualnie usługi dodatkowe, takie jak podolog czy fryzjer. Nie ma jednej uniwersalnej kwoty, która dotyczyłaby każdego zlecenia i budżet jest uzależniony od możliwości danej rodziny. Są zlecenia, gdzie na tydzień rodzina przeznacza 100€, znajdziemy również takie oferty, gdzie budżet jest zdecydowanie wyższy. Wszystko zależy również od tego, czy zadaniem opiekunki jest zakup wyłącznie bieżących produktów i czy większymi zakupami zajmuje się rodzina.

Jak rozliczać się z zakupów?

Należy pamiętać o tym, że dysponujesz cudzymi pieniędzmi. Nawet jeśli rodzina tego nie wymaga, prowadź zeszyt otrzymanych kwot wraz z datą oraz dołączaj do niego paragony. Taka ewidencja jest naprawdę najlepszym rozwiązaniem, ponieważ rodziny niekiedy zapominają, kiedy i jaką kwotą otrzymałaś na zakupy. Zeszyt z paragonami może Ci również posłużyć do tego, aby uzgodnić z rodziną wyższy budżet, jeśli okaże się, że ustalona kwota jest zwyczajnie za niska i zmusza Cię do zaciskania pasa.

Jak rozmawiać o budżecie z rodziną?

Nie bój się rozmawiać z rodziną o wydatkach. W wielu przypadkach pojawienie się opiekunki w domu jest dla Niemców nową sytuacją. Nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że dotychczasowy budżet jest niewystarczający na wyżywienie i zapewnienie potrzeb zarówno seniora, jak i opiekunki. Aby ustalić kwotę na wyżywienie, pomoże Ci w tym wspomniany zeszyt, który pokazuje czarno na białym, że przyznawane środki są za małe. Warto również poruszyć problem, jeśli zakupywane produkty sprawiają, że dieta jest bardzo uboga i źle zbilansowana. Nierzadko zdarza się, że seniorzy niemal codziennie jedzą kanapki z mortadelą lub dżemem, co właściwie nie zapewnia im żadnych właściwości odżywczych. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele i nie zawsze chodzi tu o skąpstwo seniorów. Powód może być naprawdę prozaiczny, po prostu wraz z wiekiem zmniejsza się apetyt oraz zanikają kubki smakowe, co powoduje, że podopiecznym jest w zasadzie obojętne to, co jedzą. Możesz zwrócić rodzinie uwagę, że pomimo wieku, należy dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli to nie pomoże, nadmień, że być może senior ma mniejsze potrzeby żywieniowe ze względu na wiek, jednak Ty musisz mieć siłę do pracy, dlatego potrzebujesz w diecie warzyw, owoców i mięsa. W przypadku, gdy rozmowy nie przynoszą efektu, zgłoś sprawę firmie.

Czy rodzina musi finansować wszystkie produkty opiekunki?

Oczywiście nie jest nowością, że niemieckie rodziny zobowiązują się do pokrycia kosztów wyżywienia opiekunki. Jednak nie oznacza to, że rodzina musi fundować opiekunce słodycze lub produkty związane z prowadzeniem specyficznej diety. Zwykle produkty bezglutenowe lub bez laktozy są droższe, więc warto mieć na uwadze, że jeśli rodzina będzie sponsorować zakup takich produktów, jest to jedynie jej dobra wola, a nie obowiązek. Własne zachcianki należy pokrywać z własnej kieszeni, dlatego warto zabrać ze sobą na zlecenie nieco więcej gotówki. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku środków higieny osobistej oraz kosmetyków. Nadal zdarzają się Panie, które bez większego wstydu przeznaczają pieniądze z budżetu domowego na zakup kremu pod oczy lub podpasek. Choć zwykle nikt nie powie tego głośno, budzi to zażenowanie zarówno u rodzin, jak i u wielu zmienniczek.

Zarządzanie budżetem domowym w pracy opiekunki osób starszych niekiedy bywa wyzwaniem. Pamiętaj jednak, aby otwarcie mówić o tym, jeśli pieniędzy na zakupy jest zwyczajnie za mało, ponieważ najgorsze w tej sytuacji jest milczenie. Należy również mieć na uwadze, że fakt mieszkania pod jednym dachem z podopiecznym nie oznacza, że można z budżetu domowego finansować swoje wszystkie zachcianki, o ile rodzina sama o tym nie wspomni, dając Ci pieniądze na zakupy.

Dołącz do nas

Oferty pracy Herz 24

Opiekunka z komunikatywnym niemieckim do seniorki od 18.12 na 6 tyg.

Do opieki jest Pani w wieku 87 lat, waga: 55 kg, wzrost: 163 cm. Podopieczna w przeszłości doznała złamania łokcia (przykurcze ręki, miewa bóle przy większym wysiłku lub przy zmianie pogody). Cierpi na nadciśnienie i stany padaczkowe (od 02.2023 nie występowały). Nie występuje demencja. Porusza się samodzielnie, rzadko korzysta z rollatora. Samodzielnie korzysta z toalety, ale asekuracyjnie zakładane ma wkładki. Seniorka nie ma problemów z komunikacją, jest spokojna i miła. Lubi grać na pianinie, przebywać w ogrodzie oraz spacerować.

Opiekunka z komunikatywnym niemieckim do seniorki od 30.11 do 21.01

Do opieki jest Pani w wieku 76 lat, waga: 80 kg, wzrost: 165 cm. Podopieczna cierpi na demencję oraz nadciśnienie. Jest osobą mobilną. U seniorki nie występuje inkontynencja, asekuracyjnie stosowane są pielucho-majtki. 

Opiekunka z dobrym niemieckim do seniora od 25.10 na 6/8 tygodni

Do opieki jest Pan w wieku 88 lat, waga: 76 kg, wzrost: 170 cm. Podopieczny nie ma przyznanego stopnia niepełnosprawności. Choruje na serce, tarczycę, demencję oraz ma raka skóry (aktualnie ma ranę na czole). Porusza się samodzielnie. Na co dzień woli jednak siedzieć w fotelu, nie lubi spacerów. Sam korzysta z toalety. Higienę przeprowadza samodzielnie, potrzebuje jedynie wsparcia. 

Strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności Herz 24.